Ciekawostki historyczne o wynalazkach i odkryciach
Historia ludzkości jest pełna niezwykłych wynalazków i odkryć, które odmieniły oblicze naszego świata. To właśnie te innowacje i odkrycia stanowią kamienie milowe w naszej cywilizacji, pozostawiając trwały ślad w przeszłości i wpływając na naszą codzienność. Zapraszam Cię do fascynującej podróży przez czas, aby odkryć niezwykłe ciekawostki historyczne związane z najważniejszymi wynalazkami i odkryciami w historii. Dowiemy się, jak niespodziewane przypadki, wyjątkowe umysły i nieustająca ludzka ciekawość doprowadziły do przełomowych momentów, które zmieniły naszą rzeczywistość. Przyjrzymy się zarówno nieznanym faktom, jak i dobrze znanym historiom, które wciąż inspirują nas do myślenia i tworzenia.
Potrzeba jest matką wynalazków, a ich ojcem często jest przypadek. Jeśli interesujesz się historią i fascynuje Cię to, jak ludzie tworzyli i odkrywali rzeczy, które zmieniły świat, koniecznie przeczytaj ciekawostki historyczne o wynalazkach i odkryciach! Te krótkie lecz fascynujące opowieści przybliżą historie tych, którzy mieli odwagę i determinację (czasem też troszkę szczęścia), aby zmienić świat poprzez swoje genialne pomysły i wytrwałość. Oto niezwykłe historie zwykłych rzeczy, czyli ciekawostki z historii wynalazków i odkryć.
Ciekawostki historyczne o polskich wynalazcach i odkryciach
- Wycieraczki samochodowe to wynalazek polskiego kompozytora Józefa Hofmanna. Pewnego dnia w 1911 roku obserwował metronom i wahadłowy ruch wskazówki zainspirował go do stworzenia pierwszych mechanicznych wycieraczek samochodowych.
- Michał Sędziwój uznawany jest za odkrywcę i twórcę teorii istnienia tlenu w powietrzu. Sędziwój ok. 1598 roku po raz pierwszy otrzymał tlen z azotanu potasowego podczas termicznego rozkładu tej substancji. Pisze o nim w swych dziełach jako o "niewidzialnej saletrze filozofów". Dowodzi, że substancja ta występuje w powietrzu, podtrzymuje palenie i jest konieczna dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Po 170 latach opierając się na zapiskach Sędziwoja, francuski chemik Antoine Lavoisier powtórzył badania i wyodrębnił substancję, którą nazwał oxygen - tlen.
- Polski lekarz Ludwik Hirszfeld wprowadził pojęcie grupy krwi i badał dziedziczność tych cech. Odkrył prawa dziedziczenia grupy krwi i wprowadził oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB, przyjęte na całym świecie w 1928 roku. Oznaczył również czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego.
- Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną osobą, która otrzymała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach (fizyka i chemia).
- Polski matematyk Stefan Banach jest uznawany za jednego z pionierów analizy funkcjonalnej.
- 31 stycznia 1925 roku w "Kurierze Warszawskim" opublikowana została "łamigłówka krzyżowa". Redakcja ufundowała 5 nagród dla osób, które nadeślą poprawne rozwiązanie. Tydzień później krzyżówkę autorstwa Kazimierza Makarczyka załączono do warszawskiego tygodnika "Ilustracja". To ten szachista właśnie jako pierwszy użył nazwy "krzyżówka". Wkrótce krzyżówki zaczęły publikować kolejne polskie gazety.
- W XVII wieku polski astronom Jan Heweliusz zbudował jeden z największych teleskopów swoich czasów.
- "Smyk" to prototypowy polski mikrosamochód opracowany w 1957 roku w warszawskim Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego. Miał mieścić dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Nie posiadał bagażnika, a za drzwi służyła odchylana ku dołowi przednia pokrywa. Produkcję "Smyka" planowano rozpocząć w Szczecinie, jednak do produkcji seryjnej zatwierdzono samochód Mikrus MR-300.
- Karol Adamiecki wprowadził metody organizacji pracy, które stały się podstawą dla zasad zarządzania.
- Polski wynalazca Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, co przyczyniło się do rozwoju oświetlenia ulicznego.
- W 1912 roku Kazimierz Funk, chemik polskiego pochodzenia pracujący w londyńskim Lister Institute, wyizolował tiaminę czy też witaminę B1, jak ją dzisiaj częściej nazywamy. Kiedy uświadomił sobie, że należy ona do grupy cząstek zwanych aminami, dodał przedrostek „vita” i tak powstało słowo „witaminy”. Funk miał rację w kwestii „witalności”, ale później okazało się, że nie wszystkie witaminy są aminami, więc Funk zmienił pisownię z „vitamine” na „vitamin”, żeby była „mniej dosadnie niepoprawna”, jak to pięknie ujął Anthony Smith.
Historia wynalazków i odkryć z reszty świata
Historia ludzkości jest pełna niezwykłych umysłów, które swoimi wynalazkami i odkryciami zmieniły bieg dziejów. To właśnie te postacie i ich niezwykłe osiągnięcia stanowią nieodłączny element dziedzictwa naszej cywilizacji. Oto ciekawostki historyczne o wynalazkach i odkryciach z pozostałych części świata.- Obrusy zostały pierwotnie zaprojektowane jako jedna, duża, wspólna serwetka. Goście mieli wycierać ręce i twarze w obrus po niechlujnej kolacji.
- Przed wynalezieniem budzika tzw. "stukacze" (z ang. "knocker uppers") zawodowo, za opłatą pukali w okna, aby obudzić śpiochów na czas do pracy. Najczęściej używali długiego kija, miękkich młotków, grzechotek, a nawet rurek strzelających groszkiem, aby dotrzeć do okien swoich klientów.
- Pomysł na kuchenkę mikrofalową w głowie Percy Spencera narodził się dość przypadkiem. Pewnego dnia w 1945 roku podczas dostrajania długości fali i mocy magnetronu (element radaru) z zaskoczeniem znalazł w swojej kieszeni roztopiony batonik. Spencer doszedł do wniosku, że to efekt działania mikrofal.
- Pierwszy dezodorant dla mężczyzn został wprowadzony na rynek w 1935 roku, chociaż perfumy w sprayu dla kobiet istniały już od dziesięcioleci. Jednak na początku XX wieku silny zapach u mężczyzn był nadal uważany za męski, więc nie było popytu na męskie dezodoranty.
- Jednostkę „metr” wprowadzono po raz pierwszy podczas Rewolucji Francuskiej i zdefiniowano jako jedną dziesięciomilionową odległości między biegunem północnym a równikiem.
- Przed XIX wiekiem protezy wykonywano z zębów martwych żołnierzy. Po bitwie pod Waterloo dentyści udali się na pole bitwy, aby odzyskać zęby po tysiącach zabitych żołnierzy. Następnie zabrali je do swoich gabinetów dentystycznych i stworzyli z nich protezy dla bezzębnej elity.
- Adolf Hitler pomógł zaprojektować Volkswagena Beetle. Ten kultowy, przypominający robaka samochód, został zaprojektowany jako część wskrzeszonej przez Hitlera niemieckiej inicjatywy stworzenia niedrogiego i praktycznego samochodu, na którego miało stać każdego Niemca.
- Hollywood przeniosło się z Nowego Jorku do Los Angeles, aby uciec przed patentami Edisona. Thomas Edison miał patenty na ponad tysiąc różnych rzeczy, w tym większość na technologię potrzebną do tworzenia filmów z najwyższej półki. Dlatego niezależni filmowcy przenieśli się do Kalifornii, czyli regionu, w którym sędziowie nie byli tak przyjaźnie nastawieni do Edisona i jego patentów.
- Pierwszy automat z napojami został wynaleziony w starożytnym Egipcie ok. I wieku n.e. Automat, znany jako fontanna Herona, umożliwiał klientom samodzielne napełnianie naczyń wodą czy winem. Po wrzuceniu monety dostawało się określoną porcję, w zależności od ciężaru monety. Był to pierwszy krok w kierunku dzisiejszych automatów z napojami.
- Pierwszą w historii szczepionkę opracował brytyjski lekarz Edward Jenner w 1796 roku. Była to szczepionka przeciwko ospie.
- Poprzedni rekord w szybkości opracowania i licencjonowania szczepionki wynosił cztery lata i należał do szczepionki przeciwko śwince, która została zarejestrowana w 1967 roku. Po zatwierdzeniu przez rząd Wielkiej Brytanii szczepionki Pfizer przeciwko Covid-19 na początku grudnia 2020 roku, rekord ten wynosi teraz niespełna 11 miesięcy.
- Na początku XX wieku konie swoimi odchodami tworzyły tak dużo brudu, że samochody uważano za „zieloną” alternatywę.
- Charles Darwin wynalazł własne krzesło biurowe na kółkach. Słynny badacz zauważył, że w swoim miejscu pracy często porusza się od biurka do biurka. Aby zmaksymalizować swoją produktywność i zaoszczędzić trochę cennego czasu na badania, postanowił przymocować kółka do swojego luksusowego fotela.
- Pierwsza kopiarka firmy Xerox, wypuszczona na rynek w 1959 roku, wybuchała tak często, że została wyposażona w gaśnicę.
- W 1746 roku Jean-Antoine Nollet (francuski duchowny i fizyk) przeprowadził eksperyment, w którym 200 mnichów utworzyło łańcuch o długości 1,6 km trzymając w rękach żelazne druty. Następnie podłączył ich do ogniwa i wszyscy mnisi doznali elektrowstrząsów jednocześnie. Nollet doszedł do wniosku, że prędkość elektryczności jest bardzo duża.
- Thomas Edison nie wymyślił większości rzeczy, które opatentował. Można śmiało powiedzieć, że Edison był jednym z najbardziej znanych na świecie złodziei własności intelektualnej. Spośród 1093 rzeczy, które opatentował, większość z nich podkradł geniuszom takim jak Nikola Tesla, Wilhelm Röntgen czy Joseph Swan.
- Kiedy uruchomiono pierwsze linie kolejowe, lekarze ostrzegali przed skutkami zdrowotnymi, np. uszkodzeniem mózgu. Było to spowodowane wysokimi prędkościami dochodzącymi do... 30 km na godzinę.
- W 1854 roku Heinrich Göbel, mieszkający w Nowym Jorku optyk i zegarmistrz niemieckiego pochodzenia, chcąc wypromować swoją działalność ozdobił dom dziwnie wyglądającymi lampkami. Były to szklane bańki z próżnią w środku, w których żarzyły się włókna bambusa, przez które przepływał prąd elektryczny. Zrobił to 25 lat wcześniej, zanim Thomas Edison ogłosił wynalezienie żarówki.
- Thomas Edison wraz ze swoim przyjacielem Edwardem H. Johnsonem wynaleźli lampki choinkowe. W 1880 roku Edison jako pierwszy stworzył pasmo lamp elektrycznych, które zawiesił przed swoim laboratorium w okresie Bożego Narodzenia. Jednak to Johnson, jego partner w Edison Illumination Company, w 1882 roku jako pierwszy owinął wokół choinki pasmo czerwonych, białych i niebieskich żarówek.
- W 1868 roku w Londynie zainstalowano pierwszy uliczny sygnalizator świetlny. Miał ponad 6 metrów wysokości i składał się z dwóch pionowych ramion z dwiema lampami gazowymi, które były obsługiwane ręcznie przez policjanta. Jego żywotność była krótka. Po ok. 2 tygodniach jedna z lamp sygnalizacyjnych eksplodowała śmiertelnie raniąc policjanta. Sygnalizacja została usunięta i nie pojawiła się w Londynie przez ponad 50 lat, aż do wynalezienia sygnalizacji elektrycznej.
- Pierwsze w historii zdjęcie wykonał Joseph Nicéphore Niépce między 1826 a 1827 rokiem z okna na drugim piętrze w jego posiadłości w Burgundii.
- Wynalezienie widelców w XI-wiecznych Włoszech zaniepokoiło przywódców religijnych. Według nich jedzenie "sztucznymi rękami" obrażało Boga.
- Pierwsza udana transfuzja krwi miała miejsce w 1660 roku. Została wykonana między dwoma psami.
- Przed wynalezieniem stetoskopu lekarze dosłownie przykładali uszy do klatki piersiowej pacjenta, aby osłuchiwać. To skłoniło francuskiego lekarza René Laenneca do stworzenia stetoskopu, ponieważ był zbyt zawstydzony, by sprawdzić bicie serca pacjentki, stukając w jej klatkę piersiową. Zwinął arkusz papieru, aby utworzyć rurkę, a następnie przyłożył ją do klatki piersiowej pacjentki. Metoda zadziałała i tak na początku XIX wieku wynaleziono pierwszy prymitywny stetoskop.
- Walt Disney nie narysował Myszki Miki. Chociaż Myszka Miki jest kojarzony z Waltem Disneyem, tak naprawdę to Ub Iwerks stworzył grafikę koncepcyjną myszki w 1928 roku. Ten animator Disneya narysował wszystko, co wyróżnia tę postać — w tym okrągłe uszy i czerwone spodenki.
- Pierwsze bankomaty wymagały sześciu cyfr jako kodu PIN. Jednak po tym, jak duża liczba użytkowników nie mogła zapamiętać sześciu cyfr, kod PIN został skrócony do czterech cyfr.
- Gunpei Yokoi był woźnym w firmie Nintendo. Pewnego dnia prezes firmy przechodził obok i był pod wrażeniem zabawki, którą z nudów stworzył Gunpei. Tak zaczęła się jego kariera jako wynalazcy. Opracował m.in. Game Boya.
- Sznurowadło zostało wynalezione w Anglii w 1790 roku. Przed tym czasem wszystkie buty były zapinane na sprzączki.
- W 1826 roku John Walker zauważył zaschniętą grudkę na końcu patyka, którym mieszał mieszankę chemikaliów. Kiedy próbował ją zeskrobać - pojawiły się iskry i płomień. Tak narodziły się zapałki.
- Pierwsza latarka elektryczna została stworzona w 1899 roku przez Davida Misella. W tekturowej tubie umieścił trzy baterie, które zasilały małą żarówkę, a prosty przełącznik włączał i wyłączał światło.
- Karty do gry były znane w Persji i Indiach już w XII wieku. Talia składała się wtedy z 48 zamiast 52 kart.
- Od 1781 do 1850 roku planeta Uran nosiła imię George.
- W 1878 roku ojciec podarował swoim synom zabawkę przypominającą helikopter. Opierała się ona na wynalazku Alphonse Pénaud i była wykonana z papieru, bambusa i korka z gumką do obracania silnika. Helikopter latał po całym pokoju. Po latach bracia Wilbur i Orville Wright przyznali, że ta zabawka była początkiem ich obsesji na punkcie latających maszyn.
- W 1928 roku Alexander Fleming badał nietypowe szczepy bakterii z rodzaju Staphylococcus. W sierpniu pozostawił w laboratorium płytki zaszczepione tymi bakteriami i udał się na wakacje. Po powrocie, 3 września, przeglądał uzyskane kolonie bakterii. Na jednej z nich zauważył zakażenie pleśnią, wokół której był obszar czysty od bakterii. "To zabawne" - tak Fleming skomentował odkrycie pierwszego antybiotyku - penicyliny.
- W 2013 roku profesor Peter Higgs od przypadkowo spotkanej sąsiadki dowiedział się, że został laureatem nagrody Nobla. Wcześniej przez kilka dni przedstawiciele Komitetu Noblowskiego nie mogli skontaktować się z Higgsem, ponieważ nie odbierał telefonu i nie odpisywał na maile.
- Kiedy Anders Celsjusz opracował skalę temperatur, jako punkt zamarzania przyjął 100 stopni, a punkt wrzenia – 0 stopni. Inny naukowiec, Karol Linneusz, czekał, aż Celsjusz umrze, aby odwrócić skalę.
- Urodzony 10 maja 1940 roku Daisuke Inoue od dziecka grał na perkusji. Nie był jednak uzdolnionym muzykiem, więc został managerem zespołu, który grał w japońskich barach. Bawiący się w nich biznesmeni często wchodzili na scenę i śpiewali. Pewnego razu jeden z klientów poprosił Inoue, aby zespół towarzyszył mu w podróży służbowej. Inoue nie mógł spełnić tej prośby. Zamiast tego przekazał biznesmenowi akompaniament nagrany na taśmę. Myśląc, że ten pomysł może się spodobać, skonstruował i w 1971 roku zaczął wynajmować barom w Kobe jedenaście maszyn wyposażonych w taśmy z nagraną muzyką. Urządzenia stały się popularne i narodził się nowy trend - karaoke.
- Pomysłodawcą krzyżówki jest Amerykanin Arthur Wynne, pracownik Działu Sztuczek i Kawałów gazety New York World. Pierwszą krzyżówkę zamieścił w niedzielnym dodatku "Fun" z 21 grudnia 1913 roku. Pomysł spotkał się z tak dużym entuzjazmem ze strony czytelników, że w 1924 roku ukazała się książka "Crossworld Puzzle". Zawierała 50 krzyżówek publikowanych w "Fun". Okazała się bestsellerem. W ciągu miesiąca rozeszła się w nakładzie przeszło pół miliona egzemplarzy.
- Szminka została po raz pierwszy wynaleziona w starożytnym Sumerze i dolinie Indusu około 5000 lat temu. Chociaż szminka była pierwotnie używana do różnych celów, takich jak ochrona ust przed słońcem, starożytni Egipcjanie nosili ją przede wszystkim, aby podkreślić swój status społeczny, a nie płeć. Z kolei Chińczycy używali szminki głównie do ochrony ust.
- Zegarek został wynaleziony przez Petera Henleina z Norymbergi w 1510 roku. Zegary wykonane przed 1660 rokiem miały tylko wskazówkę godzinową, nie posiadały wskazówki minutowej.
- Do połowy XIX wieku paleta kolorów pospolitych ubrań była zdecydowanie szara. Barwniki i farby były wytwarzane z naturalnych składników. Rośliny, liście, korzenie, minerały i owady tworzyły piękne odcienie, ale najczęściej były delikatne, niespójne i nietrwałe. Wszystko zmieniło się w 1856 roku, kiedy 18-letni student chemii w Londynie, William Perkin, pracował nad stworzeniem sztucznej chininy, która miała pomóc w leczeniu malarii. Zamiast niej otrzymał błotnistą i czarną substancję. Po bliższym przyjrzeniu się zauważył oszałamiający kolor: fiolet. Perkin uzyskał pierwszy na świecie barwnik anilinowy, który utorował drogę do syntetycznych kolorów, jakie znamy dzisiaj.
- Piżamy, które nosimy dzisiaj, mają swoją historię. Podczas nalotów lotniczych w Anglii podczas I wojny światowej ludzie zaczęli zakładać piżamy zamiast koszul nocnych, aby być gotowym do sprintu na zewnątrz i nadal wyglądać reprezentacyjnie.
- Samuel Morse wynalazł alfabet Morse'a i telegraf po tym, jak przegapił pogrzeb żony, ponieważ nikt nie był w stanie wystarczająco szybko przekazać mu wiadomości o jej śmierci.
- W 1903 roku Édouard Bénédictus, francuski artysta i chemik, upuścił w swoim laboratorium szklaną kolbę. Kolba spadła na podłogę i pękła, ale nie roztrzaskała się. Bénédictus zdał sobie sprawę, że w naczyniu znajdował się azotan celulozy, który "trzymał" kawałki szkła razem. Złożył wniosek o patent w 1909 roku z wizją zwiększenia bezpieczeństwa samochodów, ale producenci odrzucili jego pomysł. Jednak bezpieczne szkło stało się standardem w soczewkach masek gazowych podczas I wojny światowej. Po sukcesie na polu bitwy przemysł motoryzacyjny w końcu ustąpił i do lat 30. XX wieku większość samochodów była wyposażona w szkło, które po uderzeniu nie rozpadało się na niebezpieczne kawałki.
- Ludzie od dawna poszukiwali magicznych składników, które miały zwiększyć libido. Przełom nastąpił kiedy naukowcy testowali sildenafil jako lek na nadciśnienie i choroby serca. Po dwóch fazach testów doszli do wniosku, że lek nie daje obiecujących efektów dla serca, ale badani zauważyli, że… wpływa na inny narząd. Firma Pfizer opatentowała Viagrę w 1996 roku. Naukowcy odkryli również, że miligram sildenafilu rozpuszczony w wazonie z wodą może sprawić, że świeże kwiaty będą „stać na baczność” nawet tydzień dłużej.
- William Cullen, szkocki profesor, zaprojektował małą maszynę chłodniczą w 1755 roku. Użył pompy do wytworzenia częściowej próżni nad pojemnikiem z eterem dietylowym, który następnie zagotowywał się, pochłaniając ciepło z otaczającego powietrza. Cullen nigdy nie znalazł zastosowania dla swojego wynalazku. W 1834 roku Jacob Parkins zbudował pierwszą maszynę praktycznie używaną do chłodzenia i uzyskał patent na swój wynalazek. Z tego powodu jest uważany za "ojca lodówki".
- Syn Candido Jacuzzi, Kenneth, miał zaledwie 15 miesięcy, kiedy zachorował na reumatoidalne zapalenie stawów. Lekarze mogli zaproponować jedynie okazjonalne zabiegi hydroterapii w szpitalu. Wykorzystując swoją wiedzę o budowie pomp, Jacuzzi i jego bracia w 1948 roku skonstruowali przenośną pompę J300, która mogła zamienić każdą wannę w lecznicze spa. Dzięki temu Kenneth mógł korzystać z hydroterapii w domu.
- Pierwsze spłukiwane toalety były używane już przez ludność cywilizacji doliny Indusu, która istniała od około 3300 r. p.n.e. do 1700 r. p.n.e. Prawie każdy dom w starożytnych miastach Mohendżo-Daro i Harappa miał spłukiwaną toaletę podłączoną do wspólnego systemu kanalizacyjnego.
- W 1815 roku potężna erupcja indonezyjskiego wulkanu Tambora wyrzuciła popioły wysoko w atmosferę, a wiatr rozniósł je po całym świecie. Cząsteczki pyłu w stratosferze zakłócały promieniowanie słoneczne. Rok 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Zbiory były kiepskie. W szczególności brakowało owsu, przez co stawał się coraz droższy. Ludzie nagle nie byli w stanie nakarmić swoich koni. Poza tym w wyniku głodu zabijano je na mięso. W Europie brakowało koni, które były głównym środkiem transportu. Niemiecki baron Karl von Drais zdecydował, że nadszedł czas na stworzenie nowej formy transportu – napędzanej przez człowieka. Najpierw pracował nad urządzeniem z czterema kołami połączonymi taśmociągami, próbując zastąpić czworonożnego konia. Ostatecznie doszedł do wniosku, że dwa koła są wystarczające w jego Laufmaschine („maszyna do biegania”). Jego rower biegowy okazał się przełomowym wynalazkiem w rozwoju roweru.
- Pierwszy na świecie wibrator został opatentowany w 1869 roku. Napędzał go mały silnik parowy.
- Henry Ford był pierwszym potentatem, który nie pozwolił swoim pracownikom pracować w soboty i niedziele, aby mogli spędzać więcej czasu przy swoich samochodach. Tak narodził się weekend.
- Henry Ford produkował model T tylko w kolorze czarnym, ponieważ dostępny wówczas czarny lakier schnął najszybciej.
- 14 lutego 1876 roku Alexander Graham Bell złożył wniosek o patent na telefon. Tego samego dnia swój wniosek złożył również Elisha Gray. W tamtym dniu żaden z nich nie miał jeszcze działającego telefonu, jedynie projekt, ale to Bell ostatecznie wygrał wojnę patentową i kontynuował prace nad tym wynalazkiem. Dziesięć lat później, 22 maja 1886 roku, The Washington Post opublikował na pierwszej stronie szokującą wiadomość: Zenas Wilber, były ekspert ds. patentów w Waszyngtonie, złożył oświadczenie pod przysięgą, że został przekupiony przez adwokata Alexandra Grahama Bella, aby przyznać Bellowi patent na telefon. Co więcej, Wilber zapewnił, że nielegalnie pokazał Bellowi wniosek Graya, za co otrzymał 100 dolarów. Bell natychmiast złożył oświadczenie pod przysięgą, zaprzeczając, że przekupił Wilbera.
- Wysokie obcasy były pierwotnie noszone przez mężczyzn, aby wyglądać na wyższych. Dopiero w XVII wieku kobiety zaczęły nosić takie buty, aby być bardziej męskimi. Skutek był taki, że mężczyźni nie nosili już szpilek, żeby nie wyglądać kobieco.
- Pierwsze koła nie były używane do transportu. Dowody wskazują, że zostały stworzone, aby służyć jako koła garncarskie około 3500 r. p.n.e. w Mezopotamii, 300 lat przed tym, jak ktoś wymyślił, jak używać ich do rydwanów.
- Pigułka antykoncepcyjna została wynaleziona w latach pięćdziesiątych przez Johna Rocka, pobożnego katolika. Rock prowadził klinikę, która nauczała metod antykoncepcji zatwierdzonych przez kościół katolicki. Pomyślał, że Kościół z radością przyjmie jego nowy wynalazek. Mylił się.
- Pierwsza elektroniczna niania została zbudowana w 1937 roku. Pozwalała monitorować dźwięk z pokoju dziecka, aby zapobiegać porwaniu.
- Prezydent USA, Ronald Reagan, nakazał wojsku, aby udostępniło GPS do użytku cywilnego po tym, jak koreański samolot przypadkowo wleciał w rosyjską przestrzeń powietrzną z powodu kiepskiego sprzętu nawigacyjnego. Rosja zestrzeliła samolot, zabijając ponad 250 osób, w tym amerykańskiego kongresmena.
- Termin „opera mydlana” wywodzi się od amerykańskiej firmy Procter & Gamble. W latach 30. producent detergentów wyprodukował codzienną audycję radiową dla kobiet z prostą fabułą w celach reklamowych, która wkrótce stała się znana jako "opera mydlana".
- Szczudła zostały wynalezione przez francuskich pasterzy, którzy potrzebowali sposobu poruszania się po mokrych bagnach.
- Szczoteczka do zębów, jaką znamy dzisiaj, została wynaleziona dopiero w 1938 roku. Jednak wczesne formy szczoteczki do zębów istniały już od 3000 roku p.n.e. Starożytne cywilizacje używały „patyka do żucia”, który był cienką gałązką z postrzępionym końcem.
- W 1902 roku Willis Carrier stał na zamglonym peronie kolejowym w Pittsburghu i wpatrywał się w mgłę. Zdał sobie sprawę, że może osuszyć powietrze, przepuszczając je przez wodę i tworząc mgłę. Umożliwiłoby to wytwarzanie powietrza o określonej wilgotności. W ciągu roku ukończył swój wynalazek – podstawowy budulec nowoczesnej klimatyzacji.
- Pewnego wieczoru, spiesząc się na kolację po długim dniu w laboratorium chemicznym, Constantin Fahlberg, zapomniał umyć rąk, które miały ślady benzoesowego sulfimidu. Ten związek sprawił, że jego obiad smakował nadzwyczaj słodko. Tak przypadkiem odkrył sztuczny słodzik - sacharynę.
- Pewnego listopadowego dnia w 1903 roku Albert Parkhouse przyszedł do pracy przemoczony i zmarznięty od deszczu. Niestety nie miał gdzie powiesić płaszcza, więc wygiął drut, z którego robił klosze do lamp dla klientów i na nim powiesił płaszcz. Przyjęło się to wśród jego współpracowników, a szef Parkhouse'a opatentował wieszak.
- W 1894 roku Lord Kelvin przekonywał, że radio nie ma przyszłości oraz że nie można zbudować maszyny latającej cięższej od powietrza.
- Podczas wizyty w sklepie swojego brata w 1937 roku Joseph Friedman zauważył, że jego córka zmaga się z koktajlem mlecznym. Papierowe, proste słomki nie do końca sprawdzały się przy gęstszych napojach. Friedman do słomki włożył śrubę i owinął ją nicią dentystyczną, otrzymując żebrowaną teksturę słomki, którą można było wygiąć bez ryzyka złamania. Szpitale jako pierwsze przyjęły tę nową wersję giętej słomki, ponieważ pozwoliło to pacjentom pić w pozycji leżącej.
- Szwajcarski inżynier, George De Mestral, po powrocie z górskiego spaceru po Alpach ze swoim psem w 1941 roku, zauważył, że on i jego czworonożny przyjaciel, pokryci są „rzepami” – owocostanem łopianu. De Mestral z ciekawości postanowił przyjrzeć się „mechanizmowi czepnemu” rośliny pod mikroskopem. System mikrohaczyków zafascynował go do tego stopnia, że wpadł na pomysł wykorzystania go w przemyśle odzieżowym do łączenia materiałów.
- Około 2000 lat temu w Chinach pewien kucharz eksperymentował z węglem drzewnym, siarką i saletrą. Przypadkiem odkrył, że stworzona przez niego mieszanka spłonęła. Bawił się dalej swoim nowo odkrytym "proszkiem ogniowym" i stwierdził, że po ściśnięciu w bambusowej rurce eksploduje. Po kilku kolejnych kombinacjach kucharz odkrył, że może wywołać eksplozje o różnych kolorach i efektach, aby stworzyć to, co obecnie znamy jako fajerwerki.
- Otwieracz do puszek został wynaleziony 48 lat po puszce.
- W 1897 roku młody sprzedawca wyrobów żelaznych z Leeds, James Henry Atkinson, z kawałka drewna i odrobiny sztywnego drutu stworzył jeden z najwspanialszych przedmiotów codziennego użytku w dziejach ludzkości: pułapkę na myszy.
- Pierwsza udokumentowana pompa pożarnicza pochodzi z II wieku p.n.e. Wtedy Egipcjanin z Aleksandrii o imieniu Ktesibios zbudował przenośną pompę ręczną, która mogła tryskać strumieniem wody.
- Starożytni Grecy opracowali jedną z pierwszych na świecie past do zębów, tworząc mieszankę do czyszczenia zębów zawierającą żelazo i proszek koralowy.
- Papier został wynaleziony przez Chińczyków w II wieku p.n.e. Zanim papier został użyty do pisania, był używany do pakowania, ochrony, a nawet jako papier toaletowy.
- Słomka została prawdopodobnie wynaleziona przez egipskich piwowarów do degustacji piwa w trakcie procesu bez usuwania fermentujących składników, które unosiły się na powierzchni pojemnika.
- W oryginalnej XV-wiecznej oprawie zachowało się tylko dziewięć egzemplarzy Biblii Gutenberga. Jeden z nich można znaleźć w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Biblia Gutenberga była pierwszą dużą książką wydrukowaną przy użyciu prasy drukarskiej i utorowała drogę do masowej produkcji książek. Dziś Biblia Gutenberga jest jedną z najrzadszych książek na świecie.
- Herbata w torebce to przypadkowy wynalazek amerykańskiego handlarza herbatą Thomasa Sullivana. W 1908 roku Sullivan zaczął wysyłać swoim klientom próbki herbaty w małych, jedwabnych torebkach. Wielu jego klientów uznało, że te próbki należy używać w taki sam sposób jak metalowe zaparzacze do herbaty, wkładając całą torebkę do imbryka. Sullivan zaczął otrzymywać uwagi od swoich klientów, że jedwabna siatka jest zbyt cienka. Zaczął więc opracowywać saszetki wykonane z gazy - pierwsze celowo wykonane torebki z herbatą. W latach dwudziestych XX wieku zostały one skomercjalizowane i zyskały na popularności.
- 31 stycznia 1865 roku Dmitrij Mendelejew obronił publicznie w Petersburgu swoją rozprawę doktorską „O połączeniach alkoholu z wodą". To wydarzenie uznawane jest za dzień narodzin rosyjskiej wódki.
- Leonardo da Vinci nigdy nie zbudował wynalazków, które zaprojektował.
0 Komentarze